Безперечно: відпочинок на природі (море, санаторій в горах або дача за містом) корисний для здоров’я дитини. Де ще малюк досхочу набігається босоніж по теплому піску, набудує замків з камінчиків, поваляється на м’якому зеленому газоні? Втім, відпустка з дітьми — це не тільки позитивні емоції, а й велика відповідальність за здоров’я малюків. Так що, збираючись на відпочинок, врахуйте всі можливі загрози, які можуть підстерігати організм вашого чада в поїздці. Озбройтеся інформацією, «правильною» аптечкою — і літній відпочинок запам’ятається вам тільки позитивними подіями!
ЗНАЙОМТЕСЯ: АКЛІМАТИЗАЦІЯ
Отже, загроза №1 — акліматизація. Педіатри не рекомендують батькам міняти кліматичну зону та вивозити дітей до 3-х років на відпочинок.
Акліматизація — здатність організму адаптуватися до нових клімату (температура, вологість, зміна циклонів) і умов середовища (склад питної води та ін.). Адаптаційні можливості багато в чому залежать від віку дітей та індивідуальних можливостей організму. Чим молодша дитина, тим слабше відрегульовані механізми адаптації і менший резерв сил для пристосування. Особливо чутливі до зміни клімату діти до трьох років, тому їздити з ними в країни, де клімат значно відрізняється від місця проживання, не рекомендується.
Акліматизація для дітей молодшого віку небезпечна зниженням захисних функцій організму (імунітет), тому найменше переохолодження може призвести до застуди. А контакт з новими людьми і незвична їжа нерідко стають причиною вірусних захворювань, шлунково-кишкових розладів. За статистикою, 40% дітей, що виїжджають на море, повертаються додому з простудою або іншими вірусними і бактеріальними захворюваннями.
ГОТУЄМОСЯ ДО ВІДПОЧИНКУ…
Щоб акліматизація на відпочинку минула для дитини практично непомітно, зростаючому організму необхідно трохи допомогти. Лікарі радять почати підготовку як мінімум за місяць до подорожі. Для початку потрібно збалансувати раціон харчування малюка, збагативши його свіжими овочами, фруктами, ягодами. При цьому вкрай необхідно налагодити режим дня дитини і чітко дотримуватися його у відпустці. Також для підтримки дитячого організму в період акліматизації на курорті багато педіатрів рекомендують застосування спеціальних лікарських профілактичних засобів.
…І ПОВЕРНЕННЮ ДОДОМУ
До речі, як буде почувати себе ваш малюк на відпочинку і по його завершенню, залежить також від тривалості поїздки. Лікарі радять брати відпустку, як мінімум, на три тижні, адже необхідний період адаптації дитини до нових умов триває 10-12 днів. Тільки по закінченню цього часу перебування на курорті стає оздоровчим.
Не забувайте і про процес реадаптації дітей після повернення додому. Зазвичай він проходить м’якше, ніж акліматизація, але в цей період теж бажано не перевантажувати організм дитини фізичними навантаженнями, кардинальною зміною раціону харчування і режиму дня.
Різкі ж зміни клімату і часті короткочасні поїздки вимагають додаткової підтримки організму за допомогою спеціальних лікарських засобів.
ДОЗУЄМО СОНЦЕ
Ще одна загроза на курорті для дитини — сонце. Перебування під його променями повинно бути дозованим. У перші дні досить 10-15 хвилин, потім кожного дня додавайте по 5 хвилин. І пам’ятайте: малюк може приймати сонячні ванни до 10 години ранку. Після обіду вихід до моря дозволений лише після 16 годин. Діти від року до 3-х спочатку можуть перебувати на відкритому сонці не більше 5 хвилин. А ось крихіткам, яким ще й року немає, корисно перебувати нетривалий час під непрямими променями м’якого ранкового сонечка.
Подбайте про захист від сонця ніжної шкіри малюка. Найкраще скористатися кремами з фактором захисту не нижче 40. І не нехтуйте панамкою — вона повинна прикривати голову дитини увесь час, який він перебуває на повітрі, в тому числі, коли плаває в морі.
Незалежно від того, де ви відпочиваєте, у вас повинна бути з собою аптечка для надання дитині першої допомоги. Звичайно ж, бажаємо вам, щоб ні один із засобів цієї аптечки дитині не знадобився. Гарної відпустки!
ЩО ВЗЯТИ З СОБОЮ В АПТЕЧКУ?
- Спеціальні лікарські профілактичні засоби, які підтримують імунітет і захищають організм від негативних наслідків сонячного випромінювання
- Йод, бактерицидний пластир, перекис водню
- Мазі або аерозолі з пантотеновою кислотою (декспантенол)
- Антигістамінні засоби
- Електронний градусник (без ртуті)
- Жарознижуючі
- Сиропи від кашлю
- Краплі від нежиті
- Адсорбенти
- Сонцезахисні засоби з SPF не менше 40 одиниць
Купуючи той чи інший лікарський засіб, проконсультуйтеся з лікарем щодо доцільності його застосування у вашої дитини!