Не такий страшний сам грип, як його ускладнення

Грипп не спит

У сезон застуд матусі всіма силами намагаються захистити свого малюка від хвороби. Але  епідемічна небезпека, нестача вітамінів, підвищена сприйнятливість незрілої імунної системи — поєднання всіх цих чинників призводить до того, що дитина захворює. За статистикою, грип у дітей в осінньо-зимовий період зустрічається більш ніж в 60% випадків.


Різкий початок, стрімке погіршення загального стану малюка, неефективність звичного протизастудного лікування і нерозуміння, як  лікувати грип у дитини, часто викликає у батьків паніку. Крім того, додатковим «обтяжливим» фактором є можливі ускладнення, що вражають органи і системи. Чим пізніше розпочато лікування, тим вище ризик розвитку поліорганної недостатності й супутніх  станів, що загрожують життю.

Розберімось, як вчасно розпізнати грип, симптоми у дітей різного віку, вивчимо можливі ускладнення.

Симптоми грипу у дитини

Ознаки грипу у дітей радикально відрізняються від таких у дорослих. Якщо у пацієнтів старшого віку спостерігається класична тріада симптомів «різка слабкість – жар – світлобоязнь», то у дітей різних вікових груп клінічна картина може кардинально відрізнятися. Нижче наведені основні ознаки грипу у дитини в залежності від віку:

Грип у немовляти:
• Стрибкоподібне підвищення температури тіла до 38-400
• Виражена набряклість горла
• Здуття живота, рідкий кал

  • Відмова від грудей, неспокій
    • Осиплість голосу
    • Задишка

Діти від року до 5-ти:
• Судоми
• Світлобоязнь
• Циклічна блювота без полегшення
• Точкові крововиливи в білки очей і слизову горла
• Стійке підвищення температури тіла, не збивається звичною дозою анальгетика

Діти від 5 років і старше:
• Ломота в кістках і м’язах, головний біль
• Осиплість голосу, «дихання зі свистом»
• Піднебіння, мигдалики та горло набряклі, з синюшним відтінком
• М’язова слабкість, запаморочення, висока температура
Виявивши навіть поодинокі симптоми грипу у дітей, необхідно терміново звернутися до лікаря для постановки діагнозу і призначення лікування. Це допоможе запобігати розвитку ускладнень інфекції.

Грип у дитини: ускладнення

сироп ФлавовірЗа своєю природою грип разюче відрізняється від інших респіраторних вірусів. У його структурі є кілька ферментів, що полегшують проникнення і розмноження в клітинах носія. Це проявляється тим, що вже в лічені години після зараження з’являютьсяперші ознаки захворювання. З огляду на те, що ресурси дитячого організму виснажуються набагато швидше, ніж у дорослого, ризик появи мультисистемних ускладнень при грипі для них значно вище.

Найбільш поширені ускладнення грипу у дітей:

• Енцефаліт і неврит — ураження нервової системи при грипі загрожує розвитком  стану, що загрожує життю — набряку головного мозку внаслідок міграції вірусів. Також супутніми ускладненнями є порушення чутливості й рухової активності в зоні впливу черепних і спинномозкових нервів.

• Міокардит — ураження м’яза серця призводить до розвитку серцевої недостатності. Цей стан також може розвинутися через 2-3 тижні після закінчення гострого періоду, тому за дитиною необхідний ретельний контроль навіть після одужання.

• Геморагічний трахеїт — через те, що першою «зупинкою» вірусу після потрапляння в організм є дихальне горло — трахея, їй дістається основний удар. У тканинах трахеї утворюються ділянки некрозів і пошкодження мікрокапілярів. Цей стан супроводжується тривалим кашлем, болями за грудиною й іншими респіраторними симптомами.

Запобігти розвитку ускладнень реально — своєчасно початим лікуванням грипу. У дітей в це поняття слід включати не тільки лікарську терапію, але і ряд консервативних методів.

З чого потрібно почати лікування грипу у дитини

Переймаючись питанням «як лікувати грип у дитини», батькам слід пам’ятати про три фактори, які впливають на швидкість одужання малюка.

1. Режим харчування: при грипі дітям добре давати морси з журавлини й брусниці. Вони багаті на вітамін С, а, в порівнянні з цитрусовими, алергічні реакції ці продукти практично не викликають. Також слід включити в раціон дитини велику кількість білкових (птиця, яйця) і кисломолочних (кефір, сир, сироватка) продуктів. Тваринні білки є основним «будівельним матеріалом» для нашого організму, в тому числі, вони беруть участь у виробленні противірусних антитіл. В режим пиття варто включити теплі лужні води без газу, підсолоджені чаї, відвар фенхеля.

2. Протиепідемічні заходи: знизити концентрацію вірусів у зовнішньому середовищі й запобігти повторному самозараженню дитини можна просто дотримуючись переліку правил:
– вологе прибирання в кімнаті мінімум двічі на добу, без використання подразнюючих  речовин (хлор, борна кислота, засоби з різким запахом);
– циклічне провітрювання;
– дотримання особистої гігієни хворого, часті вмивання та миття рук;
– фізичне очищення слизових (промивання носа і полоскання горла);
– обмеження контактів з оточуючими людьми.

3. Медична допомога: виявивши перші симптоми грипу у дітей, необхідно своєчасно звернутися до лікаря. Спеціаліст складе схему основного і підтримуючого лікування відповідно до віку і тяжкості  стану дитини. При цьому пам’ятайте: більшість противірусних препаратів мають вікові обмеження — дозволені лише з 3-х років. Окрім того, левова частина ліків має опосередкований противірусний ефект і виснажує імунну систему дитини.

Сироп Флавовір® дозволений до застосування вже з перших днів життя і надає пряму противірусну дію. Його діюча речовина блокує розмноження і вихід вірусів в клітинах. Лікарський препарат Флавовір® допомагає скоротити тривалість інтоксикації й лихоманки до 2-3 днів, а також прискорити одужання малюка. Також слід зазначити простоту використання цих ліків. У комплекті з флаконом сиропу Флавовір® йде шприц-дозатор. На його округлому корпусі нанесена детальна розмітка, за допомогою якої батьки можуть безпомилково відміряти необхідний об’єм  препарату.

Не слід забувати, що своєчасна профілактика грипу у дітей може значно полегшити  перебіг хвороби й запобігти розвитку ускладнень. Для профілактичних цілей також підходить сироп Флавовір®.Підготовка дитини до сезону застуд потребує застосування половини лікувальної дози.