Згідно з соціологічними опитуваннями, обираючи препарат дитині при застуді, батьки оцінюють кожен препарат більш ніж за 18-ма критеріями. Механізм дії, діюча речовина, ефективність, тривалість ефекту і, звичайно ж, безпека – ось лише короткий перелік параметрів, що вивчаються. Вимоги посилюються, якщо підбираються препарати від застуди новонародженій дитині. Більшість з зареєстрованих найменувань дозволені до застосування тільки з 3-х років. Як же правильно лікувати малюка від ГРВІ, і на що слід звертати увагу, обираючи препарати від застуди у дітей?
Правильно вибираємо ліки
При виборі ліків необхідно враховувати, яким мікроорганізмом викликано захворювання – бактеріями чи вірусом. Виділяють такі загальні симптоми, за якими можна припустити природу інфекції у малюка:
Бактеріальна інфекція
- Повільний початок, наростаюче нездужання
- Температура тіла рідко піднімається вище 37-380 С
- Виділення з носа – густі, жовтувато-зеленого кольору
- Піднебіння і горло – набряклі, може з’явитися білий наліт
Вірусна інфекція
- Гострий початок, дитина різко стає неспокійною, сонливою
- Виділення з носа – водянисті і рясні, часто присутній свербіж
- Виражена набряклість носоглотки, нальоту немає
- Слабкість, світлобоязнь, головний біль, озноб
Орієнтуючись на ці ознаки, можна швидше обрати препарат для дитини при застуді (антибіотик, противірусний засіб, симптоматичне лікування). Перед прийомом будь-яких ліків обов’язково проконсультуйтеся з лікарем.
При виборі ліків для дитини рекомендовано звернути увагу на наступні моменти:
- Форма випуску – найчастіше ліки випускають у формі таблеток або капсул, але більшість дітей мають труднощі з їх прийомом. Окрім того, маленька дитина може вдавитися як цілою, так і подрібненою в порошок таблеткою. Тому для малюків рекомендовано вибирати ліки у формі сиропу або суспензії (густіша форма, яку необхідно збовтати перед застосуванням). У деяких випадках можна використовувати і свічки (супозиторії), але через маслянисту складову вони можуть дратувати стінки кишківника і викликати симптоматичну діарею. Дітям старшого віку можна давати таблетки і капсули, але перш за все переконайтеся, що дитина не має проблем з ковтанням.
- Механізм дії – найбільш складна частина при виборі ліків. Найчастіше в інструкції препаратів кілька абзаців дрібним шрифтом присвячені даному питанню, однак мова термінів ускладнює сприйняття інформації і вибір ліків. Якщо узагальнити складні формулювання інструкцій, то противірусні засоби бувають 2-х видів: з опосередкованим і прямим противірусним впливом. Препарати опосередкованої дії стимулюють противірусну імунну систему, запускаючи в організмі ряд складних реакцій. Ефективність таких ліків залежить від стану імунітету людини. Якщо імунітет виснажений попередніми захворюваннями, прийом препаратів опосередкованої дії може не дати ніякого лікувального ефекту.
Препарати прямої противірусної дії впливають безпосередньо на вірус ГРВІ, який потрапив в організм: або перешкоджають проникненню збудника до місця розмноження, або блокують сам процес розмноження вірусів. Дія даних препаратів не залежить від того, як спрацює імунна система. Ліки самі знищують вірус.
- Розрахунок дози – якщо з таблетованими формами ліків складно помилитися з прийомом необхідної дози, то з рідкими формами випуску – інша справа. Виробник описує в інструкції, скільки препарату в міліграмах на кілограм ваги дитини потрібно при різних ступенях тяжкості хвороби, але як точно відміряти необхідну кількість? Саме тому важливо, щоб в комплекті з ліками йшов дозатор. Наприклад, в упаковку противірусного сиропу Флавовір® вкладений зручний шприц-дозатор.
- Склад ліків – проводячи огляд препаратів від застуди дитині, питання вивчення складу слід винести окремо. Ефективність і переносимість ліків часто залежать не тільки від того, наскільки добре діюча речовина засвоюється організмом, але і від її походження, а також комбінації допоміжних речовин. Особливу увагу необхідно звернути на допоміжні речовини, якщо у дитини є проблеми із засвоєнням специфічних продуктів або речовин. Так, при цукровому діабеті рекомендується віддати перевагу сиропам з цукрозамінниками, при порушеннях моторики шлунково-кишкового тракту – капсулам або таблеткам з кишковорозчинними оболонками і т. п.
Вивчивши основні положення, пам’ятайте, що деякі препарати для імунітету при застуді мають низку побічних ефектів. Нижче перелічені найрозповсюдженіші небажані реакції, з якими можуть зіштовхнутися батьки малюка, а також найбільш часті протипоказання для прийому ліків.
- Алергічні реакції – іноді організм малюка занадто чутливий до певного продукту або хімічної речовини. Не є винятком і деякі лікарські засоби. Батькам слід з особливою увагою поставитися до ліків, які мають в своєму складі синтетичні барвники, цукор, продукти тваринного походження або агресивні ефірні олії. Такі засоби, з великою ймовірністю, можуть спровокувати алергічні реакції. У разі, якщо дитина має харчову непереносимість, цукровий діабет або схильна до алергій, до вибору препарату необхідно підійти з подвійною обережністю.
- Виснаження імунітету – деякі противірусні препарати не діють на вірус безпосередньо, а «змушують» імунну систему виробляти більше захисних клітин. Організм малюка дуже чутливий до подібних фізіологічним «стрибків» і через деякий час може відреагувати непередбачувано. Тому перед вибором препарату батькам потрібно поставити низку уточнюючих запитань лікарю.