Зазвичай ми не надто звертаємо увагу на застуду. На відміну від грипу або коронавірусу, вона вважається просто швидкоплинною неприємністю. «Якщо застуду лікувати, вона минає через тиждень, а якщо не лікувати – через сім діб», – іноді жартують пацієнти і навіть лікарі
У цьому є певна частка істини: дійсно, у середньому нежить та інші супутні симптоми минають приблизно за тиждень. Однак якщо перенести застуду «на ногах», невинний, на перший погляд, нежить, може перерости у набагато серйозніші проблеми – особливо у дітей.
Що таке «застуда»?
Пчихання, нежить, закладеність носа, іноді кашель або невеличке підвищення температури люди традиційно пояснюють переохолодженням. Саме слово «застуда» має той самий корінь, що і «студений». Однак насправді це таке саме вірусне захворювання, як і грип: те, що ми називаємо «застудою», у більшості викликається групою вірусів, відомих під назвою «риновіруси». А переохолодження є просто одним із факторів, які роблять нас вразливішими перед ними.
На сьогодні відомо близько 110 різновидів риновірусів, і це пояснює, чому так важко виробити імунітет від застуди: щоразу ви майже зі стовідсотковою ймовірністю зустрічаєтеся не з тим вірусом, на який ви хворіли минулого разу. Інкубаційний період при риновірусній інфекції триває від 1 до 5 діб, хоча в деяких випадках він може складати лише декілька годин.
Для дорослих, як вже йшлося, застуда здебільшого не являє собою проблеми: звісно, нежить – неприємна штука, але й не трагедія. Інша річ – діти, у яких усі симптоми риновірусу виражені набагато інтенсивніше. Якщо у дорослих, хворих на риновірус, температура підвищується досить рідко, то у дитини лихоманка при нежиті є звичайним явищем. Відповідно, яскравіше виражені й симптоми інтоксикації: втомлюваність, слабкість, біль у м’язах.
Також у дітей інфекція набагато частіше переходить на гортань і трахею: якщо дорослий при риновірусі може обійтись без кашлю, то дитину іноді горло може «дерти». Ще гірше те, що у дітей риновірус може легко викликати досить серйозні ускладнення у вигляді синуситів, отитів, та навіть пневмоній. Причому чим менший вік дитини, тим більше у неї ризик отримати ускладнення.
Як лікувати риновірус у дітей?
Отже, легковажити у дітей із застудами не варто. Багато років існувала практика обходитися у випадку застуди симптоматичним лікуванням – застосовувати судинозвужувальні краплі, щоб полегшити закладеність носа, та приймати жарознижуючі, якщо температура підвищується більше 38,5°С. Однак на сьогодні ця тактика не вважається дієвою, особливо якщо мова йде про дітей.
Щоб уникнути ускладнень та формування у дітей хронічних захворювань, потрібно боротися не лише з симптомами, а й з причиною хвороби – тобто з вірусом. Для цього лікар може порадити застосовувати спеціально створені для дітей антивірусні препарати, які блокують здатність РНК-вірусів (а риновіруси відносяться саме до РНК-вірусів) розмножуватися в організмі. Одним із таких препаратів вітчизняного виробництва є дитячий сироп Флавовір, створений на основі флавоноїдів. Він блокує вірусів, не даючи вірусному запаленню перейти на нижні дихальні шляхи: гортань, трахею, бронхи та легені, а також викликати запалення середнього вуха – тобто отит, до якогодіти більш схильні та зазвичай переносять дуже важко.
Одночасно з противірусною терапією лікар призначає і симптоматичне лікування: промивання носа соляними розчинами або застосування судинозвужувальних крапель полегшать дихання та дозволять уникнути труднощів із засинанням (багато дітей не можуть заснути через закладений ніс). До того ж, промивання носа зволожує слизові оболонки, які є природним бар’єром для проникнення в організм мікробів.
Щоб слизові оболонки не пересушувалися, потрібно також уважно слідкувати за умовами, в яких перебуває дитина: температура повітря у кімнаті не має перевищувати 18-20 градусів, а вологість має складати 40-70%. Також кімнату треба регулярно провітрювати.
Ще один важливий момент – це підвищення температури тіла. Для дітей (особливо маленьких) висока температура небезпечна, тому якщо вона перевищує 38,5°, лікарі радять її збивати за допомогою жарознижувальних засобів