Значення імунітету у боротьбі з вірусними захворюваннями у дітей

Імунітет – це захисний механізм організму, який дозоляє йому боротися з різними агресивними впливами. Імунітет буває вродженим і набутим. Перший закладається ще до народження малюка, другий – завдяки перенесеним інфекціям та вакцинації

Саме перші роки життя дитини є вкрай важливими для формування імунітету. Бажано, щоб цей процес не був занадто «болісним» – з ускладненими і довготривалими захворюваннями. Адже зустріч дитини з новою інфекцією може протікати й безсимптомно, при цьому імунітет до неї все одно вироблятиметься.

Перші цеглинки імунітету малюка – про що варто знати

Імунітет кожної дитини унікальний. Його формування закладається ще внутрішньоутробно. Він може залежати від генетичних факторів, важкості протікання вагітності, шкідливих звичок та стану здоров’я вагітної. Недоношені діти, малюки з патологіями здебільшого мають слабший імунітет. Під час народження дитини важливе значення має здорова мікрофлора родових шляхів породіллі. Імунітет новонародженого також формує перший контакт з матір’ю «шкіра до шкіри» та перші краплі молозива. Грудне молоко має велике значення для стійкості імунітету. Останні дослідження демонструють, що молоко матері впливає на імунітет не лише під час вигодовування, а й впродовж довгих років життя. Учені доводять, що це відбувається за рахунок імунних клітин, а не антитіл матері.

Вакцинація є беззаперечним  помічником у формуванні дитячого імунітету. Адже існує багато вірусів, бактерій, грибків і найпростіших, які можуть бути смертельно небезпечними для дітей, якщо дитина зустрінеться з ними не підготовленою. Першими щепленнями, які отримує дитина, є вакцини від гепатиту В та туберкульозу.

Ранні вірусні інфекції тренують імунітет

Маленькі діти досить часто хворіють на вірусні захворювання. Перша взаємодія з ними може бути досить важкою. Проте, після того, як організм вперше з ними зустрічається, формується імунна пам’ять. Завдяки цьому організм вчиться боротися з інфекцією. Справжнє випробування для маленького організму розпочинається, коли дитина потрапляє у дитячий колектив. Дошкільнята можуть хворіти на ГРВІ практично щомісяця. Діти молодшого шкільного віку вже рідше чіпляють хвороби, але все одно можуть складно їх переносити. Формування дитячого імунітету завершується у підлітковому віці.

Насторожити батьків має тривале підвищення температури тіла малюка під час хвороби (понад тиждень), відсутність ефекту від лікування протягом тривалого терміну, алергічні реакції, бактеріальні ускладнення. Все це може свідчити про те, що імунний захист не може впоратися з викликом.

Роботу імунної системи дитини може погіршити часте вживання антибіотиків, тривале та надмірне використання препаратів, що виснажують імунну систему, нездоровий сон та харчування, стресові ситуації, порушення роботи кишечника, часте контактування з сигаретним димом, відсутність достатньої активності та прогулянок на свіжому повітрі. Дослідники також стверджують, що імунна система може потерпати від вдихання твердих часток, що викидаються у повітря з промислових об’єктів.

Фактори, що впливають на формування імунітету у дітей:

– генетичні чинники;

– контактування з різними інфекційними агентами;

– харчування та стиль життя;

– супутні хронічні захворювання;

– вакцинація;

– вплив навколишнього середовища.

Як зміцнити імунітет дитини та вберегти від частих ГРВІ з ускладненнями?

Для повноцінного розвитку імунітету дитина має контактувати з різними інфекціями, тож створювати для неї стерильні умови не варто. Натомість, важливо регулярно проводити вологе прибирання у помешканні, провітрювати дитячу кімнату, навчити малюка простим правилам гігієни. Відрегулюйте режим сну і відпочинку дитини, організуйте збалансоване здорове харчування, активні прогулянки, відвідування спортивних секцій. Одягайте дитину відповідно до погоди, не «кутайте», адже організм повинен звикати до будь-яких температур  та загартовуватись.

Важливо не допускати ускладнень вірусних захворювань у дитини і, як наслідок, прийому антибіотиків. Щоб швидко та ефективно впоратися з вірусом, використовують противірусні засоби прямої дії. Вони зменшують симптоми та скорочують термін хвороби, важливо застосовувати їх на самому початку захворювання. Для лікування малюків лікар, швидше за все, порекомендує безпечний натуральний препарат на основі флавоноїдів, який можна застосовувати навіть з народження. Чим найшвидше подолати вірус в організмі дитини тим менше ризик розвитку ускладнень і, як наслідок, зайвого використання антибіотиків. Обирати методи лікування має педіатр.

Якщо дитина занадто часто хворіє навіть для свого віку та в неї наявні різноманітні алергічні реакції, то це може викликати занепокоєння про стан імунної  системи малюка – тоді варто звернутися до імунолога.

Як підтримувати імунітет дітей в звичайному житті:

– правильне харчування та режим дня;

– фізична активність та здоровий спосіб життя;

– регулярні медичні огляди та вакцинація;

– зменшення впливу негативних факторів навколишнього середовища.

Отже, адекватне формування імунітету в дітей має велике значення для збереження їхнього здоров’я та боротьби з інфекціями. Імунітет, сформований у дитинстві, впливатиме на все подальше життя людини.