Щороку ЗМІ сурмлять про підвищення захворюваності на ГРВІ. Причому, нерідко кількість хворих навесні перевищує відповідні показники восени-взимку. Цю тенденцію фахівці пояснюють тим, що у більшості людей після холодів спостерігається зниження імунітету внаслідок авітамінозу і тривалої нестачі сонця.
Загальновідомо, що віруси, які викликають сплеск хвороб, є високо контагіозними (дуже заразними). А значить, ймовірність зараження в громадському транспорті, від колег, рідних і близьких, що чхають і кашляють, — дуже велика. Що ж робити, аби вберегтися від зараження самому і не принести інфекцію додому? І як діяти, якщо хворий ГРВІ з’явився в родині?
Більше прогулянок в… безлюдних місцях
Як відомо, порятунок потопаючого — справа рук самого потопаючого. Той же принцип працює і в разі з профілактикою застуд і грипу. Просто чітко дотримуйтеся кількох нехитрих правил «захисту»:
- намагайтеся не контактувати з людьми, що чхають і кашляють;
- не наближайтеся до інфікованій ГРВІ ближче, ніж на 1 метр;
- надягайте маску, якщо все-таки необхідно контактувати з застудженими людьми;
- мийте руки з милом або обробляйте антибактеріальними засобами;
- в сезони підвищення захворюваності на грип та інші ГРВІ відмовтеся від відвідування місць великого скупчення людей;
- на роботі і вдома кожну годину-дві провітрюйте приміщення;
- привчіть себе не торкатися обличчя брудними руками;
- ведіть здоровий спосіб життя, який включає повноцінний сон, збалансоване харчування, фізичну активність і прогулянки на свіжому повітрі.
Ізоляція + масковий режим
Якщо ж підступні ГРВІ не обійшли стороною вашу сім’ю, будьте готові допомогти хворому швидше перемогти хворобу і одночасно захистити інших домашніх від інфікування.
- Найголовніше, при перших симптомах захворювання (підвищення температури, біль у горлі, слабкість, ломота в м’язах і т.д.) відразу ізолювати хворого від інших членів сім’ї.
- Для зниження ризику захворіти всією сім’єю (особливо, якщо в домі є маленькі діти) бажано, щоб за хворим доглядала тільки одна людина. Вагітним жінкам контакт з інфікованим рекомендується виключити.
- Часте миття рук, використання масок — обов’язкові всім у родині. Якщо одноразова маска зволожилася, її необхідно відразу замінити свіжою. Після використання маска негайно викидається, а руки потрібно вимити з милом.
- Необхідно виділити хворому окремий посуд.
- Регулярне провітрювання приміщень, зволоження повітря і вологе прибирання — теж ефективні заходи в боротьбі з ГРВІ, а особливо — в будинку, де «бушує» інфекція.