Напевно, немає такої людини, яка хоча би раз в своєму житті не стикалася з харчовим отруєнням — гострим розладом травлення, яке супроводжується нудотою, блювотою, діареєю, коліками, іноді підвищенням температури тіла. Такі симптоми можуть з’явитися через кілька годин після того, як був з’їдений неякісний продукт. Але важливо знати, що під отруєнням може маскуватися кишковий грип.
Що таке «кишковий грип»? Кишковий грип — це спрощена назва респіраторного вірусного захворювання, яке в медицині називається гастроентеритом або ротавірусною інфекцією. Збудниками захворювання є ротавіруси, які мають кілька способів передачі:
- харчовий шлях: через немиті фрукти та овочі, а також брудні руки і через все, що дитина може облизати (соски, пляшечки, іграшки і т. д.);
- повітряно-крапельний: при спілкуванні з інфікованою людиною.
Вірус «атакує» слизову оболонку шлунково-кишкового тракту. Особливо чутливі до нього — діти. Зазвичай симптоми з’являються через кілька днів після інфікування (приблизно через 5 днів). Симптоми кишкового грипу: нудота, блювота, сильні болі в животі, шлункові коліки, підвищена температура тіла (може триматися кілька днів), пронос (жовтого або жовто-зеленого кольору з різким запахом), а також додаються симптоми, характерні для респіраторних вірусних захворювань (біль в горлі, закладеність носа, покашлювання). Ротавіруси порушують роботу кишечника, що може призвести до зневоднення організму — тому необхідно багато пити.
Кишковий грип або харчове отруєння? Щоб не гадати, краще відразу звернутися до лікаря, який поставить діагноз і призначить лікування.
Звичайно, як і при будь-якій респіраторній вірусній інфекції, важливе часте вологе прибирання квартири! Але ротавіруси дуже стійкі і при звичайному вологому прибиранні не гинуть, краще використовувати миючі засоби з хлором.
Профілактика ротавірусної інфекції у дітей та дорослих.
Для купання немовлят використовуйте кип’ячену воду.
Перед тим, як давати малюкові їсти фрукти, овочі або ягоди, обов’язково помийте їх спочатку під проточною водою, а потім обшпарте окропом!
Не забувайте мити руки: після відвідування туалету, прийшовши додому з вулиці, після прибирання квартири і перед приготуванням їжі, а також перед їжею. Ці правила стосуються як дорослих, так і дітей.