З приходом холодів до оселі кожного українця час від часу приходять непрохані «гості» – застуди, грип та інші ГРВІ. І нехай перелік симптомів – лихоманка, набряклість слизових, кашель – вам здається звичним, слід пам’ятати про можливий «прихований» вплив вірусів – на імунітет. Більшість збудників ГРВІ надовго виводять з ладу роботу імунітету.
І якщо для дорослих періодичні вірусні атаки найчастіше проходять непомітно, незріла і сприйнятлива захисна система дитини відчутно витратить свої резерви. До того ж, на перший погляд, звичайна застуда може виявитися грипом та призвести до розвитку тяжких ускладнень – пневмонії, лімфаденіту, отиту і навіть ураження внутрішніх органів.
Але не варто панікувати. Поінформований – значить озброєний. Запобігти розвитку ускладнень ГРВІ, а також уникнути виснаження імунної системи цілком реально. Профілактика грипу та застуди у дітей є «золотим стандартом» у питанні збереження резервів організму. Давайте розберемося, як захистити вашого малюка від застуд за допомогою рекомендацій педіатрів.
Що таке грип
Грип – це гостре інфекційне захворювання, викликане потраплянням і розмноженням різних груп вірусів в клітинах слизових оболонок носа, горла, гортані і трахеї. У побуті цим терміном ми узагальнено називаємо будь-яке захворювання, що супроводжується температурою, кашлем і закладеністю носа. Однак, на відміну від інших ГРВІ, для грипу характерні наступні симптоми:
- Різке погіршення самопочуття
- Слабкість, аж до нездатності стояти
- Різке підвищення температура тіла до 38-40 градусів
- Блювота, запаморочення, тремтіння, судоми
- Набряк мигдаликів, поява «свистячого» дихання
- У новонароджених – відмова від грудей, порушення випорожнення
- Точкові крововиливи в білки очей, ясна, слизову горла
Подібний стрімкий і агресивний перебіг захворювання обумовлений тяжкою інтоксикацією організму, що може становити загрозу для життя, особливо у новонароджених.
Механізм захворювання
На відміну від бактерій, що розмножуються і переміщаються в зовнішньому середовищі, віруси грипу можуть бути активні тільки всередині клітин хазяїна. А оскільки ці віруси розмножуються в клітинах слизової носа, рота і горла, їх міграція в просторі і зараження нових організмів можливі під час кашлю та чхання. Саме з цим і пов’язана висока швидкість поширення грипу в закритих, непровітрюваних приміщеннях з великим скупченням людей – дитячих садках, школах, секціях. Не є винятком і «стерильні» умови пологових боксів, тому профілактика грипу у новонароджених і матері в періоди епідемій рекомендовані в обов’язковому порядку.
Батькам дітей старшого віку слід знати, що профілактика грипу та застуди в дитячому садку повинна включати не лише ізоляцію хворих малюків, а й регулярне провітрювання персоналом приміщень, контроль за особистою гігієною і дотримання співробітниками ряду санітарних норм прибирання.
Після потрапляння в організм вірус грипу буквально в лічені години проникає всередину клітин і запускає процес самовідтворення. На цій стадії захворювання дитина може скаржитися на свербіж очей, слабкість, дзвін у вухах – усі ці прояви пов’язані з наростанням вірусної інтоксикації. У цей момент важливо не втратити час і почати терапію спеціальними лікарськими препаратами, попередньо проконсультувавшись з лікарем. Сироп Флавовір® допоможе пом’якшити подальшу клінічну картину або навіть загальмувати розвиток захворювання.
Методи профілактики
Профілактика грипу та ГРВІ у дітей різних вікових груп відрізняється за обсягом, можливими методами і, звичайно ж, рекомендаціями щодо лікарських засобів. Так, наприклад, профілактика грипу у новонароджених у більшості випадків неможлива методами і засобами, які дозволені для дітей віком від 3-х років і старше.
Методи профілактики грипу можна розділити на наступні категорії:
- Специфічна – в цю групу входять вакцини проти різних штамів вірусу грипу. Механізм дії аналогічний іншим противірусним вакцинам: імунітет навчається розпізнавати інфекцію і виробляти проти неї захисні білки. І хоча вакцинація і захищає від 1-5 штамів сезонного грипу, для такої профілактики існує ряд обмежень. Вони включають індивідуальні алергічні реакції, вік молодше 3 років і ряд соматичних захворювань.
- Неспецифічна – велика група, що включає наступні методики:
- Промивання – метод профілактики, що полягає в механічному очищенні слизових оболонок. Для промивання рекомендовано використовувати фізіологічний розчин або концентрат морської води, а після наносити на оброблену слизову носа різні противірусні мазі. Метод простий, але не має доведеної ефективності, особливо у новонароджених.
- Дієта – через те, що захисні антитіла за своєю природою є білками, рекомендовано на період профілактики збільшити в раціоні кількість тваринних білків (молочні продукти, птиця), а також ввести в раціон продукти, багаті на вітамін С (будь-які овочі, цитрусові, екстракт ехінацеї).
- Лікарська профілактика – використання специфічних противірусних препаратів може зупинити розвиток вірусної інфекції навіть на стадії активного розмноження вірусу. І хоча більшість протигрипозних препаратів заборонені для застосування у дітей молодшого віку, є винятки. Профілактика грипу для немовлят можлива за допомогою сиропу Флавовір®.
Препарати для профілактики грипу
Кращі засоби для лікування і профілактики грипу у дитини в першу чергу повинні бути безпечні для малюка.
Лікарський препарат Флавовір® створений із рослинної сировини й не містить у своєму складі цукру. Рідка форма ліків зручна у використанні навіть для найменших. Разом із сиропом йде зручний шприц-дозатор. Його атравматичний закруглений корпус дозволяє безпомилково відміряти потрібну дозу.
Сироп Флавовір® – вибір сучасних мам. Здоров’я Вам і Вашим діткам разом з сиропом Флавовір®!