Немає такої людини, яка б хоч раз у житті не вдавалася до лікування вірусних інфекцій за допомогою народних засобів. То чи насправді «народне» лікування вірусних захворювань ефективне?
Можливо воно не приносить ані користі, ані шкоди?
Чому народні методи не допоможуть лікувати вірусні захворювання у дітей?
Щоб зрозуміти, чому народні методи неефективні проти застуди чи грипу, потрібні мінімальні знання про них. Почнемо з того, що люди незалежно від віку і статі хворіють на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) через віруси, різновидів яких неймовірно багато. В організм вірус потрапляє через слизові оболонки (рот, ніс, очі) або шкіру. Потім він проникає в клітини, де розпочинає свою бурхливу життєдіяльність (розмноження), чим пошкоджує органи і порушує процеси організму. Так з’являються симптоми хвороби. Наприклад, для ротавірусу характерні нудота, блювота, діарея, біль у животі, температура. А для грипу – висока температура, кашель, біль у горлі, ломота в тілі, слабкість. Якщо розпочати лікування народними методами (пити чай з медом, їсти часник та полоскати горло содою), то стане зрозуміло, що вони можуть бути націлені суто на симптоми, а причину хвороби (вірус) зовсім не чіпають.
Ризики самолікування вірусних захворювань у дітей
Наслідком легковажного ставлення до ГРВІ як до несерйозної хвороби стає ігнорування лікарів та самолікування. Через втрачений час, довготривалість хвороби, неправильно підібране лікування (або його відсутність), виснаження імунної системи інфекцією все закінчується ускладненням або появою побічних симптомів.
У дітей з’являються такі ускладнення, як бронхіт, пневмонія, ангіна, синусит (ураження пазух носа) тощо, загострення супутнього хронічного захворювання.
Самопризначення антибіотиків (які, як відомо, зовсім не впливають на віруси, бо діють проти бактерій) та інших ліків додатково навантажує печінку, провокує алергію, порушує роботу нирок, підвищує тиск чи призводить до зворотного ефекту (наприклад, не заспокоює, а підсилює кашель). Тож від лікування застарілими методами потрібно відмовитися.
Доказана ефективність медичного лікування вірусних захворювань у дітей
Через різні віруси, що викликають ГРВІ, бажано мати такий противірусний препарат, який би впливав на причину в незалежності від того який це вірус. Завдяки цьому дитячий організм отримує підтримку у боротьбі з патогенами, скорочується тривалість хвороби, вона протікає у легкій формі та без загрози ускладнень.
А краще за будь-яке лікування може бути лише міцне здоров’я. Тому легше запобігти захворюванню і навчити дитину дотримуватися правил простої гігієни: регулярно мити руки, чхати у згин ліктя або паперову хустинку, не торкатися руками обличчя. А батькам варто слідкувати за різноманіттям раціону малюка, режимом та вчасним щепленням.
Популярні міфи про лікування вірусних захворювань у дітей:
- Закапування носа соком цибулі або алое – нежить не вилікує, а подразнення та опік слизової викличе.
- Споживання часнику – занадто специфічного продукту для дитини. Його вживання не прискорить одужання, а призведе до відрази та проблем зі шлунково-кишковим трактом. Немає достатньо наукових доказів, що часник знезаражує повітря і впливає на віруси.
- Вживання надмірної кількості цитрусових заради вітаміну С – пошкоджує зубну емаль, може викликати алергію та розлади шлунку. Оскільки вітамін С все-таки важливий для здоров’я, його можна брати з інших продуктів: ківі, квашеної капусти, солодкого перцю, плодів шипшини.
- Інгаляції над гарячою картоплею, гірчичники, банки – закінчуються опіками і набряками слизових та шкіри, підвищенням температури, бронхоспазмом та іншими ускладненнями. Прогрівання ніяк не сприяють поліпшенню загального стану дитини чи загибелі вірусу.
- Обтирання оцтом з водою – токсичний спосіб боротьби з високою температурою, утім таки дієвий при певних станах ( у випадку, коли призначає лікар). Може спричинити опіки слизових дихальних шляхів та шкіри. Ефективніше робити компреси з простої води, давати дитині багато пити, не кутати та тримати повітря у кімнаті не вище 20 0С.
- Полоскання рота різними саморобними розчинами – полоскання з додаванням солі, соди або йоду можуть бути небезпечними. Є ризик, що дитина проковтне суміш або з’явиться подразнення горла.
Народні методи лікування вірусів: правда чи брехня?
Як виявилося, частина народних методів марні та шкідливі. Проте є деякі з них, що дійсно допоможуть полегшити симптоми, поліпшити самопочуття дитини, але не врятують від вірусу. Наприклад, в нагоді стануть:
- чай з малиною, тепле молоко або курячий бульйон. Рясне пиття цих напоїв зменшить інтоксикацію організму, зволожить слизові та сприятиме зниженню температури.
- навантажений хворобою імунітет не завадить підтримати корисними продуктами: імбир, мед, трав’яні чаї, ягоди (вони багаті на флавоноїди).
- какао і морозиво – з-поміж тих небагатьох продуктів, здатних допомогти хворому горлу. Какао пом’якшує запалення і добре зволожує, а.
- вологе прибирання у кімнаті хворої дитини. Головне, щоб воно відбувалося регулярно. Адже віруси не постійно переміщуються у повітрі – з часом вони осідають на поверхні.