Кашель у дитини: причини, симптоми, лікування і профілактика

кашель у ребенка

Кашель у дитини завжди був найпоширенішою причиною звернення до педіатра. По суті, це захисна реакція організму, за допомогою якої він позбавляється від стороннього тіла, яке потрапило до дихальних шляхів, слизу, що скупчився, або мокротиння. Тому симптом може супроводжувати як звичайну вірусну інфекцію, так і хронічні патології дихальної системи. Перш ніж почати лікування, важливо зрозуміти, що стало причиною появи кашлю у малюка.

Причини кашлю у дитини

Кашель не можна вважати самостійним захворюванням. Він – всього лише один із симптомів, тому й лікувати потрібно конкретну патологію. До основних причин появи кашлю медики відносять наступне:

  1. Патології дихальної системи, які виникли в результаті проникнення в організм інфекції: вірусів або інших хвороботворних мікроорганізмів. Тоді в дихальних шляхах розвивається запальний процес, підвищується температура, з’являється слабкість, сухий кашель та інші симптоми. Сюди відносять ларингіт, риніт та інші. Через те, що при риніті по задній стінці носоглотки постійно стікає слиз, у дитини може і в даному випадку з’являтися кашель. Поступово інфекція може переміщатися вниз, вражаючи бронхи. В такому випадку виникає вологий кашель.
  2. Бронхіальна астма супроводжується появою сухого кашлю. Він може з’являтися вночі, при знаходженні в холодному приміщенні або після інтенсивного фізичного навантаження. При цьому кожен вдих супроводжується свистячими звуками і задишкою.
  3. Алергія. Якщо організм дитини зіткнувся з алергеном, кашель стає захисною реакцією, за допомогою якої він намагається позбутися від нього. Алергія також може супроводжуватися утрудненим диханням, сверблячкою і почервонінням очей, висипом, іншими симптомами.
  4. Зовнішні подразники. До них відносять пил, дим, продукти горіння, викиди промислових підприємств. При їх потраплянні в дихальні шляхи дитини може виникнути кашель.
  5. Чужорідне тіло. З цією проблемою найчастіше стикаються зовсім маленькі діти, які все намагаються засунути в рот або ніс, і можуть випадково вдихнути невеликий предмет.

Види кашлю у дітей

Кашель може бути різним за тривалістю (затяжний або той, що гостро виникає), характером (сухий або вологий), тембром (сиплий, гавкаючий) та іншими критеріями. При постановці діагнозу і виборі подальшого лікування лікар звертає увагу на вид кашлю.

Сухий кашель у дитини

Сухий, або непродуктивний, кашель в більшості випадків супроводжується почервонінням горла і болем під час ковтання. При застуді віруси спочатку вражають верхні дихальні шляхи, і поки вони не доберуться до бронхів, кашель буде поверхневим, без мокротиння або з невеликою її кількістю. В такому випадку кашель – надривний, супроводжується хворобливими відчуттями в грудях.

Сухий кашель, який супроводжується осиплістю голосу або гавкаючими звуками, може говорити про помилковий  круп, що починається. При наявності свистів лікар може запідозрити розвиток коклюшу, бронхіальної астми або обструктивного бронхіту.

Вологий кашель у дитини

Вологий, або продуктивний, вид кашлю завжди супроводжується відділенням мокротиння. З’являється він уже тоді, коли не вдалося зупинити інфекцію від проникнення в бронхи. В такому випадку рясно виділяється слиз.

У малюків такий вид кашлю найчастіше протікає складніше, ніж у дорослих через те, що у них у великій кількості виробляється густий слиз, який іноді буває складно відкашляти. Але в більшості випадків перехід сухого кашлю у вологий вважається ознакою одужання.

Гавкаючий кашель у дитини

Такий симптом з’являється у малюка в тому випадку, коли запалюється слизова гортані та розвивається набряк горла, через який звужується просвіт дихальних шляхів. При цьому дитина видає звук, схожий на собачий гавкіт. Такий кашель спостерігається переважно у дітей до настання шкільного віку, що пов’язано з мінімальним розміром просвіту їх гортані. У немовлят же він може спровокувати ядуху через те, що до легень надходить недостатня кількість повітря.

Кашель при ГРВІ у дітей: лікування

Причиною кашлю при гострих респіраторних вірусних інфекціях стає запалення дихальних шляхів через проникнення в слизову оболонку вірусів. Тому в основі терапії – зменшення проявів запалення. Також потрібно забезпечити організму захист від вірусів, які й стали причиною захворювання, адже чим менше їх виявиться в організмі, тим менш вираженим буде запальний процес, а відповідно і кашель буде не таким сильним і дратівливим. На цьому етапі лікування лікар може порекомендувати препарат Флавовір (оновлений Імунофлазід) з прямою противірусною дією на віруси ГРВІ та грипу. Його здатність пригнічувати розмноження вірусів  в клітинах дихальних шляхів призводить до зниження вірусного навантаження на дитячий організм, що зменшує запалення і його подразнюючий вплив на кашлеві рецептори. До того ж сироп Флавовір можна приймати діткам з народження.

Додатково потрібно приймати препарат, який допоможе зробити мокротиння рідшим і дозволить швидше вивести його з організму. Такі ліки повинен призначати лікар, виходячи з виду кашлю і причини його виникнення. Для лікування сухого і вологого кашлю використовуються різні препарати.

Купувати ліки без призначення лікаря не можна, оскільки вони можуть мати серйозні побічні дії та негативно впливати на дихання. Особливо це стосується ліків для малюків, яким ще не виповнилося 2-3 роки.

Якщо маленька дитина почала кашляти, не потрібно відразу ж бігти в аптеку за відхаркувальними засобами. Спочатку зверніться до лікаря, він встановить причину і вид кашлю у вашої дитини.