ГРВІ у дітей влітку: чому це можливо і як запобігти захворюванню

Хоча більшість людей пов’язує ГРВІ з холодними зимовими місяцями, захворювання на цю інфекцію можливе протягом усього року, включно й літом. Літні вірусні інфекції у дітей можуть бути досить поширеними, оскільки тепла пора року створює сприятливі умови для розмноження багатьох вірусів

Зазвичай це пов’язано зі зниженням імунітету під час періоду активного відпочинку та зміни кліматичних умов. У літні місяці, коли більшість дітей проводить багато часу на вулиці, ймовірність зараження ГРВІ зменшується, але не зникає.

Чому діти хворіють на ГРВІ влітку?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, ГРВІ можуть бути спричинені понад 200 різними вірусами, що поширюються повітряно-крапельним шляхом. Це означає, що зараження може статися будь-коли, якщо дитина знаходиться поруч із хворою людиною або контактує з предметами, на яких знаходяться віруси.

Причин захворіти в літній період насправді досить багато. Найбільше схильні до захворюваності діти з ослабленим імунітетом, а також малюки. Ризикують застудитися в літній період діти підліткового віку (11–15 років), адже у їхньому організмі відбувається багато змін, які, зокрема, впливають на імунітет.

Чому ж літо –  насправді сприятлива пора для вірусних захворювань і ураження ЛОР-органів?

– Насамперед багато сімей влітку подорожують і перебувають у громадських місцях, таких як готелі, пляжі, парки, музеї. Там вони контактують із людьми з різних країн та регіонів, де можуть бути поширені різноманітні віруси, і це може збільшувати ризик зустрітися із збудниками, з якими раніше вони не стикались

– Крім того, влітку діти часто відвідують табори або літні школи, де вони потрапляють в закриті колективи, де контакті з хворими дітьми може бути тіснішим.

– У спекотну пору року малюки постійно стикаються з різкими перепадами температур: наприклад, коли на вулиці +30 °С, у приміщенні з кондиціонером може бути +20 °С (діапазон між вулицею і приміщенням не має перевищувати 7-8 °C). До того ж, сухе і холодне повітря  кондиціонера сприяє травмуванню слизової оболонки, в результаті чого порушується захисний бар’єр та віруси швидше потрапляють всередину.

– Купання у прохолодних водоймах, протяги, крижані напої та морозиво, спекотні дні та прохолодні вечори також даються взнаки. До речі, влітку горло страждає частіше, ніж взимку.

– Теплові удари, перегрівання, агресивні сонячні промені та опіки знижують імунітет.

– До зниження імунітету у дитини може призвести і стрес від надлишку емоцій через літню подорож, зміни звичної обстановки, від порушення режиму дня та харчування, акліматизації.

– Саме влітку батьки найчастіше втрачають пильність (адже літо, як багато хто вважає, не час для застуд), тож можуть не звернути увагу на перші прояви захворювання та не вжити належних заходів.

Що робити, щоб ГРВІ не зіпсувала літній відпочинок?

Довгоочікувана поїздка на море з дитиною може стати справжнім випробуванням.

Літні вірусні інфекції, як і зимові, можуть проявлятися різноманітними симптомами, такими як гарячка, кашель, нежить, біль у горлі, біль у животі та діарея. Не зважаючи на гарну погоду за вікном, дитині потрібно дати час відлежатись, щоб хвороба швидше минула.

Запобігти захворюванню на ГРВІ влітку можливо за умови дотримання правил особистої гігієни та уникнення контакту з хворими людьми. Регулярне миття рук із милом або використання антисептика, уникання закритих приміщень, проведення більше часу на свіжому повітрі, достатня кількість сну та відпочинку можуть зменшити ризик захворювання. Для дитини важливо отримувати достатньо вітамінів та дотримуватись збалансованої дієти, щоб підтримувати імунну систему в оптимальному стані. Крім того, дитині влітку варто давати прохолодну воду, але не крижану, берегти її від протягів та переохолодження, загартовувати і багато гуляти пішки.

Для немовляти першим літнім відпочинком може стати подорож на дачу або у  село до бабусі. Якщо ж батьки обирають море, то краще зупинитись не на екзотичній країні, щоб клімат був більш-менш звичним.

Як лікувати застуду влітку?

Лікування ГРВІ влітку стандартне, але адаптоване під літні умови.

Для якомога швидшого одужання дитини створіть такі умови:

– давайте малюку більше рідини і не примушуйте їсти. Напої мають бути теплими, але не гарячими. Робіть морси із сезонних ягід, що містять багато вітаміну С: малини, смородини, чорниці;

– особливо влітку відмовтесь від компресів, прогрівання, кутання у теплий одяг;

– забезпечте свіже повітря у кімнаті, але не створюйте протягів;

– частіше робіть вологе прибирання, адже влітку в оселях зазвичай накопичується більше пилу;

– за можливості не вмикайте кондиціонер під час захворювання, він сушить повітря;

– слідкуйте за температурою тіла дитини та вчасно використовуйте жарознижувальні препарати;

– за перших проявів ГРВІ дитині знадобиться противірусний засіб. Наприклад, лікар може порадити препарат Флавовір. Флавоноїди, які входять до його складу, пригнічують реплікацію ДНК- і РНК- вірусів ГРВІ зменшують кількість вірусних частинок, що сприяє легшому перебігу  запобіганню ускладненням захворювання. Препарат показаний дітям від народження.

І, звичайно, не відмовляйтесь від відпочинку з дитиною, а просто добре до нього підготуйтесь.  Нехай приємні емоції та незабутні враження залишаються з вашою сім’єю увесь рік. Не забувайте, що літо може бути підступним та оманливим, тож не втрачайте пильності за будь-якої пори року.