Як захистити немовля від вірусних захворювань: поради батькам

Немовлята, або ж діти у віці до першого року життя, надзвичайно вразливі до будь-яких інфекцій. Адже імунітет цим малюкам переважно дістався «у спадок» від мами, і реакція на віруси може бути дуже слабкою

Імунітет немовляти: як його підтримувати

У перші пів року імунна система дитини користується антитілами, отриманими від матері через плаценту. Це імуноглобуліни IgG, котрі здатні діяти проти конкретного інфекційного збудника. Проте вони повністю зникають до шостого місяця життя, після чого дитина стає сприйнятливішою до вірусних інфекцій. Якщо малюк перебуває на грудному вигодовуванні, то отримує від мами імуноглобуліни трьох основних класів (G, А, М). Але серед них особливо важливе значення має секреторний імуноглобулін A (sIgA), який виробляється безпосередньо в молочних залозах матері-годувальниці й становить близько 90% загального рівня IgA жіночого молока, саме він  блокує розмноження хвороботворних бактерій.

Враховуючи особливості імунної системи немовлят, слід пам’ятати, що основними способами захисту дитини від вірусних інфекцій є:

– грудне вигодовування до двох років;

– своєчасне введення прикорму з уникненням продуктів, що можуть спровокувати алергію;

– максимальне обмеження контактів з хворими людьми, а в сезон вірусних хвороб – людних місць.

Як вчасно розпізнати симптоми вірусних захворювань у немовлят?

Симптоми гострої респіраторної вірусної інфекції (ГРВІ) у дітей майже не відрізняються від симптоматики дорослих. Однак малюки не можуть поскаржитись на біль у горлі або підвищення температури тіла, тому варто уважно спостерігати за їхньою поведінкою.

Насамперед треба звернути увагу на такі симптоми:

– виділення з носа – спочатку рідкі та водянисті, згодом – густіші;

– дитина дихає ротом, можливо, з хрипами, відмовляється брати груди або пустушку;

– дратівливість, занепокоєння, проблеми із засинанням і тривалий плач або, навпаки, млявість і занадто довгий сон;

– плаксивість, що посилюється при ковтанні, збільшення слинотечі, почервоніння мигдаликів і задньої стінки гортані;

– підвищена сльозотеча і почервоніння очей;

– збільшення шийних лімфатичних вузлів;

– втрата апетиту, часті зригування або блювання, діарея.

Як правильно лікувати респіраторні вірусні захворювання у немовлят?

При лікуванні ГРВІ у немовлят першого року життя консультація педіатра є обов’язковою. У дітей цього віку може дуже швидко піднятись температура тіла та початися зневоднення, тому батьки мають знати, як діяти у складних ситуаціях.

Отже, до складу лікування ГРВІ у немовлят має входити:

  1. Рясне пиття.

Якомога частіше необхідно поїти дитину, щоб запобігти зневодненню, ввести на період хвороби в раціон харчування легкозасвоювані продукти: прикорм за віком, овочеві пюре, безмолочну рисову кашу, різноманітні відвари. Немовлят частіше прикладати до грудей.

  1. Симптоматична терапія.

Потрібно віддавати перевагу лікуванню лише наявних симптомів, використовуючи засоби, призначені для дітей такого віку:

  • лікарі рекомендують збивати температуру вище 38 °С (жарознижувальними препаратами у формі свічок); до цього показника, якщо дитина добре її переносить, можна використовувати обтирання теплою водою і компреси;
  • малюка потрібно частіше прикладати до грудей, кожні 20–30 хвилин можна давати по декілька ковтків води, щоб не спровокувати блювання;
  • ніс промивають сольовим розчином для кращого зволоження слизової, якщо утруднене дихання використовують судинозвужувальні краплі.
  1. Противірусна терапія.

Від першого дня хвороби лікар може призначити  препарати противірусної терапії. Засобів, котрі застосовують від народження, небагато і одним із них є дитячий сироп Флавовір. Він містить лише рослинні компоненти – флавоноїди, які здатні пригнічувати активність різних вірусів, зокрема й штамів COVID-19, що зазначено в інструкції. Прийом Флавовіру за перших симптомів респіраторної інфекції (грип,COVID-19 або інші ГРВІ) сприятиме зменшенню інтоксикації та пришвидшенню одужання, адже не дасть змогу збільшити вірусне навантаження на організм малюка, тим самим зменшуючи ризик виникнення ускладнень від вірусної інфекції.

  1. Створення умов для прискорення одужання.

Необхідно підтримувати оптимальну температуру та вологість у приміщенні, а саме температуру на рівні 20 °С, і рівень вологості – 50–60%. Це дозволить слизовій оболонці верхніх дихальних шляхів не пересихати та виконувати захисну функцію. Також слід не забувати про вологе прибирання.

Профілактика ГРВІ у немовлят

Як запобігти зараженню вірусами у немовлят?

Щоб уникнути зараження вірусами у перший рік життя, варто вжити певних заходів. Проте не створювати довкола дитини ідеальний простір, позбавлений усіх патогенів. Адже імунна система розвивається «у контакті» з інфекційними збудниками.

Отже, для немовлят важливо:

  1. Загартовування. Можна порадитись із педіатром щодо плану загартовування малюка від самого народження. У переліку таких процедур:

– поступове зниження температури у приміщенні, де спить дитина;

– поступове збільшення часу прогулянок від 10 хвилин – до кількох годин на день;

–  повітряні ванни, що поєднуються з масажем, і сонячні ванни, починаючи з температури 22–24 °C, та перебування у тіні;

– обтирання водою і вмивання прохолодною водою, починаючи з температури 35 °C.

  1. Раціональна чистота. Можна не кип’ятити іграшки дитини та не прагнути стерильності за обіднім столом, проте не забувати про вологе прибирання у дитячій. Варто також принаймні три рази на день провітрювати кімнату без присутності дитини.
  2. Психологічний комфорт. Для повноцінного розвитку імунної системи малюк не повинен відчувати стресу. Для цього у сім’ї має підтримуватися комфортна, спокійна та позитивна атмосфера.
  3. Дотримання режиму. Для повноцінного розвитку дитині до року обов’язково потрібен режим, що передбачає сон за розкладом, прийом їжі в той самий час, повноцінні щоденні прогулянки та час на розвиток.