Грип — це висококонтагіозне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень і ризиком смерті. Має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але більш небезпечний. Тому перші симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
Найбільш частим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може вже через 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також в результаті захворювання нерідко розвивається серцева недостатність.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. У зоні зараження перебувають усі в радіусі 2-х метрів навколо хворого. Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, 7 днів.
При появі перших симптомів грипу людина обов’язково повинна залишатися вдома.
Такими симптомами є: підвищена температура тіла; біль в горлі; кашель; нежить; біль в м’язах. З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря — його потрібно викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.
Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже під загрозою — її життя. Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя; утруднення дихання; висока температура тіла, яка довго не знижується; багаторазові блювота і випорожнення; порушення свідомості — надмірна сонливість або збудження; болі в грудній клітці; домішки крові в мокроті; падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів — небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.
Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей.
- Уникати скупчень людей — аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми.
- Користуватися одноразовими масками — щоб захистити себе чи оточуючих від зараження. Маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що в будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться.
- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання.
- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми.
- Дотримуватись чистоти рук — інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками.
- Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками — як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, нежиті.
Всі засоби профілактики грипу мають особливе значення для людей, яких відносять до груп ризику. До них належать: діти до 5 років (особливо — діти до 2 років); вагітні жінки; люди старші 65 років; люди з надмірною вагою; хворі на діабет; хворі хронічними серцево-судинними захворюваннями; хворі хронічними захворюваннями легень; люди з іншими важкими хронічними захворюваннями; люди, які знаходяться на імуносупресивної терапії.
Чим лікувати грип?
- Препаратами з доведеною активністю проти вірусу грипу — лише вони здатні припинити його розмноження в організмі. Своєчасне використання противірусних препаратів за призначенням лікаря здатне скоротити період хвороби, полегшити її перебіг і запобігти розвитку ускладнень.
- Препаратами, пом’якшуючими симптоми. Вони не діють на вірус грипу, але полегшують стан хворого, пом’якшуючи симптоми — жар, нежить, біль у горлі, кашель, головний біль і біль у м’язах. Увага: аспірин при грипі застосовувати не можна.
Грип не лікується за допомогою: антибіотиків (вони не створюють протидії вірусам, оскільки призначені виключно для боротьби з бактеріальними інфекціями); гомеопатичних препаратів — сьогодні немає науково обґрунтованих доказів їх ефективності проти вірусів, тому в усьому світі вони не рекомендовані для лікування будь-яких небезпечних для життя інфекцій, в тому числі і грипу; імуностимуляторів, імуномодуляторів; народних засобів — вони можуть стати в нагоді для пом’якшення симптомів грипу.
За матеріалами www.moz.gov.ua