Грип VS ГРВІ. Як визначити, що у малюка — небезпечний вірус?

Грип VS ГРВІ

Коли захворіла дитина, батькам головне вчасно зрозуміти: організм малюка бореться з вірусом грипу чи іншою ГРВІ. Адже якщо звичайна застуда практично безслідно проходить за 6-8 днів, то грип може надовго ослабити незрілу імунну систему дитини. Крім того, ризик ускладнень при грипі (трахеїт, пневмонія, отит та інше) зростає приблизно в 5 разів у дітей у віці до 18 місяців. Це пов’язано з фізіологічними особливостями організму дитини, і батькам дуже важливо вчасно розпізнати симптоми захворювання. З цієї статті ви дізнаєтеся, як визначити, чим хворіє дитина, орієнтуючись на симптоми, як протікають грип та ГРВІ у дітей різних вікових груп, і як відрізнити ці інфекції від інших захворювань, а також ознайомитеся з порадами, як підтримати організм малюка в період боротьби з хворобою.

Як визначити, грип або ГРВІ у дитини: поради для батьків

Збудники грипу та ГРВІ — віруси. Це особливі білкові частинки, які, на відміну від бактерій, можуть довго циркулювати в повітряному потоці, зберігатися на поверхні предметів і активно накопичуватися в фізіологічних рідинах (носовому слизу, слині, мокротинні) ззовні здорової людини. Як результат — грип та інші ГРВІ можуть розвиватися без прямого контакту з хворою людиною, тому батькам слід звернути увагу навіть на незначні зміни в поведінці або самопочутті дитини. Ознайомимося з відмінностями в симптомах грипу та ГРВІ, а також віковими особливостями розвитку захворювань.

Симптоми грипу у дітей

Грип має стрімкий розвиток, тому стан дитини погіршується за лічені години.
Симптоми грипу у малюків до 18-ти місяців:
• Інтоксикація — провідний симптом грипу. У дитини відзначається різкий стрибок температури тіла до 39-400, відмова від грудей, неспокій, почастішання пульсу.
• Порушення травлення — супроводжується блювотою фонтаном, що посилюється після пиття, а також проносом, здуттям живота. У дитини швидко розвивається зневоднення, що може призвести до судом.
• Порушення дихання — продукти життєдіяльності вірусу провокують набряк глотки і горла. Голос дитини стає хрипким, а подих – свистячим або «булькаючим». Крім того, з наростанням симптомів шкіра дитини може посиніти, що свідчить про розвиток дихальної недостатності.
Прояви грипу у дітей старшого віку:
• Інтоксикація — у дітей старшого віку також відзначається різке підвищення температури до 38-400, дрібні крововиливи в білки очей, світлобоязнь, давлячі головні болі і ломота в м’язах.
• Ураження дихальних шляхів — на слизовій горла відзначаються точкові крововиливи, а через пару днів з’являється біль в горлі і сухий кашель з відходженням невеликої кількості мокротиння.
• Ураження травного тракту — грип у дитини також небезпечний швидким розвитком зневодненням і накопиченням токсичних продуктів обміну. Через нестачу рідини і відмови від їжі організм починає розщеплювати непридатні для енергообміну речовини. Це супроводжується проносом, блювотою, появою запаху ацетону або мочених яблук з рота.
Симптоми ГРВІ у дітей
Збудниками ГРВІ є різні віруси, що вражають відділи дихальних шляхів, починаючи від слизових носа і закінчуючи бронхами. При цьому симптоми захворювання розвиваються поступово.
ГРВІ у дітей до 18-ти місяців:
• Рясне відділення слизу — з носика і рота малюка виділяється велика кількість прозорого слизу. Це призводить до утруднення дихання, неспокою, відрижки. Але необхідно пам’ятати, що іноді ці симптоми вказують на прорізування зубів, тому батькам слід звернути увагу на ясна малюка.
• Підвищення температури тіла — часто на питання «як визначити грип або ГРВІ у дитини?» допомагає відповісти температурна крива. На відміну від грипу, температура тіла при ГРВІ може стрибкоподібно підвищуватися до 380, але при цьому утримуватися недовго і легко збиватися звичайною дозою жарознижуючого.
• Ураження дихальних шляхів — через накопичення слизу і її стікання в нижні відділи дихальної системи застуда у малюка може супроводжуватися бронхітами. Кашель з’являється вже на другу добу хвороби.
ГРВІ у малюків старше 18-ти місяців:

  • Лімфаденопатія — лімфатичні вузли є природними імунними фільтрами. При ГРВІ є характерним незначне збільшення 1-2 шийних і підщелепних вузлів. Вони трохи болючі при натисканні і не пов’язані з навколишніми тканинами.
  • Набряклість слизових — іноді ГРВІ на початкових етапах нагадує алергію. Дитина скаржиться на свербіж очей, закладений ніс, печіння в горлі. Голос стає гугнявим, з’являється короткочасний уривчастий кашель без відходження мокроти.
  • Ураження піднебіння — як визначити грип або ГРВІ у малюка? Подивіться на його горло. Запалення мигдалин і стінок глотки при ГРВІ є стандартним симптомом. Слизова мигдалин при цьому виражено набрякла, з синюватим відтінком, але без нальоту. Самі мигдалини виступають за дужки піднебіння і частково перекривають просвіт глотки.

Симптоми небезпечних захворювань, що маскуються під ГРВІ та грип

Як визначити що у малюка небезпечний вірус?Батькам варто звернути увагу на наступні схожі симптоми, які вказують на розвиток небезпечних захворювань:

• Висипи на шкірі — ні грип, ні ГРВІ не супроводжуються появою висипу на шкірі і слизових. При їх виявленні, особливо у верхній частині тулуба, з боків і в природних складках, слід негайно звернутися до лікаря для уточнення діагнозу.
• Колір слизу — якщо мокрота при кашлі і носовий слиз набувають вираженого коричневого або жовто-зеленого кольору, необхідно пройти дообстеження і поміняти тактику лікування.
• Односторонній набряк — якщо дитина захворіла на ГРВІ, а через кілька годин у нього з’явився односторонній набряк обличчя і шиї, необхідно негайно звернутися до інфекціоніста, оскільки мова може йти про інфекційний паротит.
Як підтримати організм малюка в боротьбі з хворобою
Поставити діагноз і прописати, як лікувати дитину, батькам допоможе педіатр. Однак є ряд класичних рекомендацій, що дозволяють полегшити стан малюка і підтримати його імунітет.

1. Умови перебування — в приміщенні, де знаходиться хвора дитина, необхідно якомога частіше проводити вологе прибирання і провітрювання, а також підтримувати температурний режим 21-230.
2. Комплексне харчування — на час хвороби слід ввести в меню нежирну їжу пюреподібної консистенції (овочеві пюре, мелена відварна птиця і яловичина), фруктово-овочеві смузі і фруктові відвари. Ця їжа багата на вітаміни і легко засвоюється ослабленим організмом.