Гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) у дітей: симптоми і профілактика

орви и грипп

ГРВІ – найпоширеніші хвороби і найчастіші причини госпіталізацій як дорослих, так і дітей. Основною причиною смерті серед дітей є ускладнення ГРВІ гострий респіраторний дистрес-синдром. Ось, що потрібно знати про ГРВІ.

Що таке ГРВІ?

У словосполученні «гостра респіраторна вірусна інфекція»:

  • Слово «гостра» вказує на те, що захворювання не хронічне – збудники хвороби атакували організм ззовні й недавно. Більшість початкових симптомів ГРВІ – наслідок війни імунітету із цією атакою.
  • «Респіраторна» означає, що прояви стосуються дихальної системи – носа, глотки, трахеї та легенів.
  • «Вірусна» вказує на те, що захворювання викликане точно не бактеріями, не грибками, не хробаками і не токсинами іншого походження – а саме вірусами.
  • При цьому існує окремий ширший термін «ГРЗ» – гострі респіраторні захворювання – які можуть бути викликані не тільки вірусами, але й бактеріями.
  • Респіраторні вірусні інфекції передаються повітряно-крапельним (на відстань до двох метрів) і контактним способами.

 

Симптоми ГРВІ у дітей 

Симптом «підвищена температура» (лихоманка) окремо не вказуємо – цей симптом є у всіх випадках.

  • Риновіруси – набряклість слизової носа, сверблячка слизових, поверхневий непродуктивний кашель.
  • Аденовіруси – біль у горлі, набряклість слизової носа і горла, сльозотеча, продуктивний кашель із прозорим або жовтуватим мокротинням.
  • Коронавіруси (крім SARS-Co-2) – м’язова слабість, світлобоязнь, блювота, пронос, часто продуктивний і вологий кашель із рясним мокротинням.
  • Респіраторно-синцитіальний вірус – задишка на видиху, що підсилюється набряклістю горла, нав’язливий кашель зі склоподібним мокротинням, температура невисока.
  • Парагрип – свист при подиху, задишка в стані спокою, осиплість голосу.

Симптоми ГРВІ у дітей вікові відмінності

Підвищена температура спостерігається у всіх дітей, молодші діти схильні до більшої інтенсивності. У немовлят до 18 місяців ГРВІ зазвичай проявляються млявістю, відмовою від годування, рясним відригуванням, підвищеним слюновиділенням, здуттям животика. У малюків трохи старших починається часте чихання, почервоніння задньої стінки горла, озноб із тремтінням, часті позиви до сечовипускання, набряклість слизових горла і носа, нав’язливий кашель. У дітей шкільного віку іноді проявляється й такий симптом, як біль у суглобах і м’язах.

Яких симптомів при ГРВІ не буває?

  • Сип – ні грип, ні ГРВІ не супроводжуються появою висипки на шкірі та слизових. Лише деякі коронавіруси викликають висипання на шкірі, але точкові, несистемні.
  • Забарвлення мокротиння при кашлі й носового слизу в зеленуватий або коричневий колір.
  • Однобічний набряк обличчя і шиї.

У всіх цих випадках – як і у всіх випадках класичних симптомів ГРВІ – не слід займатися самостійним лікуванням дитини, а звернутися до педіатра.

 

Лікування ГРВІ у дітей:

як боротися із проявами та з причиною захворювання

Поставити діагноз і прописати як лікувати дитину може тільки педіатр. Однак є декілька класичних рекомендацій:

  • Нежарке несухе повітря – часті провітрювання, вологе прибирання, зволожувач повітря в приміщеннях. Краще тепло одягти дитину, а температуру повітря знизити до 20 градусів і перестати боятися протягів, ніж зачинити всі вікна й тим створити «ідеальне» жарке середовище для максимального нагромадження в повітрі й на поверхнях небезпечних вірусів і бактерій.
  • Рясне тепле пиття.
  • Постільний режим.
  • За призначенням лікаря прийом противірусних препаратів прямої дії, наприклад сироп Флавовір – з перших появів симптомів (також для профілактики).
  • Прийом жарознижуючих медикаментів рекомендується лікарем при підвищенні температури вище 38,5 градусів.

Вибір того, які специфічні медикаменти потрібні дитині при даному ГРВІ й даному стані – повинен здійснювати тільки педіатр.

 

Профілактика ГРВІ у дітей

  • Специфічна профілактика – вакцинування, противірусні препарати.

На відміну від грипу (кількість найбільш масових штамів якого щороку одинична й тому ефективну актуальну вакцину розробити реально), вакцинування від інших дитячих ГРВІ поки не отримало масового розповсюдження. Занадто широкий діапазон груп вірусів, щорічно й одночасно циркулюючих ГРВІ.

А ось профілактичний прийом противірусних препаратів, в інструкціях яких зазначено доведену дію проти декількох або всіх груп збудників ГРВІ – наприклад, згаданого сиропу для дітей Флавовір – є найпоширенішою і найефективнішою практикою специфічної профілактики ГРВІ.

  • Неспецифічна профілактика – зміцнення імунітету і зменшення ймовірності зараження.

Вітаміни – як з їжі, так і у вигляді препаратів; здорове харчування; загартовування; свіже повітря в приміщеннях і часте перебування на вулиці; часте вологе збирання і дезінфекція поверхонь приміщень; мінімізація довгострокових переохолоджень і перегрівів тіла; регулярне миття рук і всього тіла, обов’язкове миття вживаної в сирому вигляді їжі; невживання води з відкритих водойм – всі ці й багато інших загальновідомих гігієнічних, санітарних, імунозміцнюючих норм життя й становлять комплекс неспецифічної профілактики ГРВІ в дітей. До речі, у дорослих теж.