Осінній перепад температур. Що робити, якщо дитина захворіла на застуду?

Застуда у дитини

Осінні перепади температур, підвищена вологість, низька інтенсивність ультрафіолетового випромінювання – поєднання цих 3-х чинників створюють ідеальні умови для поширення і розмноження хвороботворних мікроорганізмів. Саме в цей період діти різних вікових груп найчастіше хворіють на застуди, грип та інші ГРВІ.

Незріла імунна система малюка щодня розпізнає і знешкоджує тисячі хвороботворних агентів, але її захисні ресурси дуже швидко виснажуються. Як результат — застуда у дитини не змушує на себе чекати, вибиваючи всю сім’ю зі звичного способу життя своїм стрімким розвитком. Давайте ж дізнаємося, як розпізнати перші симптоми захворювання, вивчимо основні методи лікування й підходи до профілактики ГРВІ.

Симптоми застуди у дітей грудного віку

Через особливості фізіології застуда у немовлят проявляється інакше, ніж у дітей старшого віку й дорослих. Симптоми можна умовно розділити на 2 категорії — передвісники й основні симптоми:

Передвісники

• Млявість і відмова від грудей
• Відрижка
• Порушення стулу, здуття животика
• Занепокоєння
• Рясне слиновиділення

Перераховані вище ознаки проявляються, в середньому, за 10-12 годин до початку захворювання.
При цьому слід пам’ятати, що починаючи з 5,5-6,5-місячного віку у дитини починають різатися перші зубки. Симптоми, які супроводжують появу перших різців схожі з передвісниками застуди, а також супроводжуються незначним підвищенням температури тіла. Мамі слід звернути увагу на стан ясен малюка. Якщо причина його нездужання – прорізання зубів, слизова ясен буде набряклою, а дитина заспокоїться після дотику до них прохолодним еластичним предметом.

Основні симптоми (розпал захворювання)

• Почервоніння горла
• Поява точкових крововиливів на горлі
• Різке підвищення температури тіла  до 38-400
• Рясні водянисті виділення з носа
• Судоми

Не варто забувати, що ГРВІ або застуда у місячної дитини може обернутися розвитком різних ускладнень, найчастішими з яких є отит, запалення слізного мішка, гайморит, стенозуючий ларингіт, бронхіт, пневмонія. Щоб застуда у немовлят не ускладнилася будь-яким з перерахованих станів, необхідно негайно звернутися до педіатра для обстеження і лікування.

Лікування застуди у немовляти: рекомендації

Застуда у малюкаЛікування застуди у дітей (як і ГРВІ та грипу) має бути комплексним і включати лікарські препарати, збалансовану дієту і комплекс допоміжних заходів.
Батькам необхідно пам’ятати, що далеко не завжди маленьким дітям від застуди підходять розрекламовані і популярні препарати для малюків, тому перед покупкою ліків слід уважно вивчити інструкцію на предмет вікових обмежень.

Дієтологічні рекомендації для дітей грудного віку наведені нижче.

• Водний баланс — при підвищенні температури тіла дитина втрачає багато води. Застуда у немовляти 4 місяців і молодше може ускладнитися зневодненням. Для підтримки водного балансу слід додати в раціон дитини теплу кип’ячену воду, відвар насіння кропу або фенхелю, а якщо малюк вже отримав перший фруктовий прикорм — можна ввести несолодкий відвар із яблук.

• Гіпоалергенна дієта — якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні, матері слід виключити зі свого раціону харчування потенційні алергени — червоні овочі і фрукти, продукти з підвищеним вмістом цукру, незбиране молоко, яєчний білок. Якщо дитина отримує прикорм, з меню слід виключити вершкове масло, рибу, незбиране молоко, яйця.

Додаткові заходи від застуди дітям складаються з наступних рекоменацій:

• Обтирання тіла — дієвий і безпечний метод фізичного охолодження при застуді. Дитину слід обтирати вологою губкою, змоченою в теплій воді. Категорично протипоказано використання спиртових і оцтових розчинів для розтирання. Ці речовини можуть не лише пересушити ніжну шкіру малюка, але і викликати гострі алергічні реакції, контактний дерматит і навіть опіки слизових носа.

  • Умови зовнішнього середовища — на малюка слід надіти просторий бавовняний одяг — натуральні тканини відмінно вбирють піт і не порушують теплообмін. Температура в кімнаті повинна бути в межах 200 (+ -20). Також необхідно підтримувати достатню вологість повітря: для цього просто розставте по периметру кімнати кілька склянок з теплою водою. Не слід використовувати ефірні олії. Різкі запахи можуть додатково дратувати й без того запалені слизові оболонки дихальних шляхів та стати причиною алергічного набряку.Профілактика застуди у дітейЗастуда у немовляти може протікати з ускладненнями, тому рекомендується дотримуватися ряду запобіжних заходів:• Гігієнічні провітрювання — регулярні провітрювання в приміщенні запобігають накопиченню і циркуляції вірусів ГРВІ й грипу. На момент провітрювання дитину слід перемістити з кімнати в інше приміщення або додатково вкрити ковдрою.

    • Регулярне прибирання — вологе прибирання перешкоджає осіданню і накопиченню вірусних частинок на поверхнях, з якими може контактувати малюк. Але не слід використовувати агресивні миючі або дезінфікуючі розчини, зокрема, на основі хлору: різкі запахи можуть дратувати ніжні слизові дихальних шляхів.

    • Підтримка імунітету — в сезон застуд малюк особливо уразливий перед вірусами грипу та інших ГРВІ. Запобігти розвитку хвороби можна за допомогою спеціальних лікарських засобів. Сироп Флавовір® має пряму противірусну дію на збудників ГРВІ та грипу. На відміну від багатьох інших препаратів, Флавовір® не виснажує власні ресурси імунної системи малюка. Крім того, в комплект з сиропом вкладений зручний дозатор. Вимірювальна шкала допоможе точно дозувати необхідний обсяг ліків.

    Проводьте осінні дні зі щасливим і здоровим малям! Здоров’я Вам і Вашим діткам разом з сиропом Флавовір®!